Dolazi pubertet, šta dalje?




Pubertet predstavlja veoma težak period kako za roditelje tako i za dete. Prelazak u pubertet donosi brojne probleme i izazove. Roditelji dece često žele da budu spremni za promene untar puberteta i često su im potrebne dodatne informacije koje će im olakšati funkcionisanje tokom ovog perioda. Mnoga deca sa smetnjama imaju vremenske promene unutar puberteta pa često roditelji smatraju da njihovo dete neće ući u pubertet. I tako je vaše dete konačno usvojilo aktivnosti koje su važne za svakodnevno funkcionisanje, a onda je došao pubertet. U tom trenutku se susrećemo sa brojnim problemima, teorijski smo shvatili koje su promene u toku puberteta, ali kako se nositi sa tim promena? Kako da reagujemo u datoj situaciji? Sta dalje? 


Šta dalje?

Porodica i školsko osoblje često nailazi na probleme kada je u pitanju upoznavanje sa seksualnošću u okviru puberteta i jednim važnim aspektom koji često zaboravljamo pored seksualnosti, a to je lična higijena. Higijena je oblast života koja je od izuzetnog značaja i povezana je sa socijalnom sredinom, zdravljem i zapošljavanjem osoba. Osobe sa smetnjama su često odbačene od strane društva, a jedan od potencijalnih razloga može biti neznanje o tome kako se održava higijena, uprkos naporima roditelja da nauče decu da redovno i adekvatno održavaju svoju higijenu. Kao rezultat možemo da vidimo adolescente koji su anksiozni, depresivni, sa niskim samopoštovanjem.


Problemi sa kojima se susreću deca u okviru puberteta:





*menjanje tela 
*problemi sa održavanjem higijene kose (ulaskom u pubertet potrebno je česće prati kosu, a problem koji se često navodi kao uzrok nemogućnosti održavanja ovog dela tela je nemogućnost izvršavanja motornih zadataka)
*problemi sa neprijatnim mirisima tokom puberteta
*problem sa neprijatnim zadahom
*neprikladni oblici ponašanja 
*pojava erekcije
*odlazak kod ginekologa
* problemi senzorne prirode
* adolescenti često ne mogu da adekvatno reaguju na stimuluse iz spoljašnje sredine a tiču se higijene (zvuk električne četkice, miris sapuna ili losiona, temperatura vode)
*potreba da se isprobavaju različite stvari (jedu sapun, šampon, smeta im ukus vode)
*plaše ih zvukovi brijača, slavine
*nemogućnost održavanja ravnoteže na klizavim pločicama
*nerazumevanje značaja  održavanja higijene
*neinformisanost vezana za seksualnost


Osobe sa intelektualnim smetnjama često imaju problem u socijalizaciji, pa samimi tim i naznake od vršnjaka da su higijenski zapušteni često ne mogu da obrade. Problemi sa kojima se roditelji suočavaju u pubertetu su različiti. Održavanje higijene je samo jedan aspekat u kojem postoji mali broj praktičnih implikacija.


Ukoliko želite da dobijete praktične informacije i savete kako se nositi sa problemima tokom puberteta možete se javiti u inbox ili putem mejla na pomocdefektologa@gmail.com

0 Comments:

Post a Comment